Кой е в риск от развитие на глаукома?
В предната част на окото има място наречено предна камера. Течност постоянно преминава във и извън камерата и почиства близо разположените тъкани. Течността излиза от камерата през отворения ъгъл, където се срещат роговицата и ирисът.
![]()
Понякога, когато течността достигне ъгъла, тя преминава прекалено бавно през „източващата мрежа”. Тъй като течността продължава да се произвежда, налягането в окото се покачва до ниво, което може да увреди оптичния нерв. Когато оптичният нерв се увреди от повишеното вътреочно налягане, възниква откритоъгълна глаукома и загуба на зрение.
Съществуват множество теории за възникването на болестта:
1. Повишеното вътреочно налягане уврежда нервните клетки на ретината и на зрителния нерв поради механичен натиск.
2. Повишеното вътреочно налягане притиска съдовете, които изхранват ретината и зрителния нерв и натискът предизвиква промени, свързани с нарушено изхранване.
3. Наличието на ниско кръвно налягане и високо вътреочно налягане и редица съдови заболявания нарушават съдовата регулация на окото
4. Повишени нива на продукти на обмяната, които не се преработват, действат токсично на клетките на ретината
5. Наличие на мутации в някои гени
6. Промени в съдържанието на вътреочната течност с наличие на белтъци, хормони, растежни фактори, които имат токсично действие върху клетките на ретината
7. Автоимунна теория - изработване на антитела спрямо собствени тъкани
Не е задължително повишено вътреочно налягане да е равносилно на глаукома. Повишено вътреочно налягане означава, че има риск от глаукома, но не означава, че имате болестта. Човек има глаукома единствено ако оптичният му нерв е увреден.
Не всеки човек с повишеното вътреочно налягане развива глаукома. При някои хора по-високото очно налягане може да не увреди зрителния нерв. Също така определно ниво на налягане може за едни хора да е високо, а за други – нормално, респективно на едни хора оптичният нерв да се увреди, а на други – не.
По тази причина очните прегледи на „разширена зеница” са много важни.
Глаукома може да се развие и без повишено вътреочно налягане. Тази форма на глаукома е наречена „Глаукома при нормално вътреочно налягане”. Тя е по-рядко срещаща се в сравнение с откритоъгълната глаукома.
За кого има риск от развитие на глаукома?
Рискови фактори:
Световната здравна организация препоръчва всички хора над 40 години да направят първия си профилактичен очен преглед, включващ и измерване на вътреочното налягане.
След 60-годишна възраст е необходимо ежегодно обстойно изследване и оценка на очното състояние.
|